Uusi julkaisu Musiikkitieteellinen kirjasto -julkaisusarjassa

MK 5 – Edward Aldwell & Carl Schachter: Harmonia ja äänenkuljeus (Suomennos: Olli Väisälä)

HJA_kansiEdward Aldwellin ja Carl Schachterin Harmonia ja äänenkuljetus on Yhdysvalloissa klassisen aseman saanut oppikirja ja yleisesitys perinteisen duuri-molli-tonaalisen musiikin harmonisista käytännöistä. Nimensä mukaisesti teos kiinnittää huomiota yhtä lailla lineaarisiin kuin harmonisiin periaatteisiin ja tarkastelee niiden ilmenemismuotoja sekä suppeilla että laajoilla aikaväleillä. Teos lähtee liikkeelle yksinkertaisimmista perusteista ja rakentaa vähä vähältä kokonaiskuvan aiheesta kaikessa kompleksisuudessaan. Runsaat elävästä musiikista otetut esimerkit havainnollistavat kattavasti kulloinkin käsiteltäviä ilmiöitä, joiden omaksumisessa auttavat myös tarkkaan suunnitellut harjoitustehtävät. Harmonia ja äänenkuljetus soveltuu sekä eritasoisille soinnutuksen ja analyysin oppikursseille että itseopiskeluun samoin kuin käsikirjaksi kaikille tonaalisesta harmoniasta kiinnostuneille. (653 sivua)

Uutuusjulkaisua saa tilattua suoraan seuran sihteeriltä hintaan 40 € + postituskulut.
ISBN: 978-951-98479-6-2

1 kommentti artikkeliin “Uusi julkaisu Musiikkitieteellinen kirjasto -julkaisusarjassa”

  1. Tuire Ranta-Meyer

    ”Tämä on mahtava kulttuuriteko”, Markus Utrio (musiikin teoria- ja säveltapailupedagogit ry:n MUTESin puheenjohtaja) kommentoi minulle kuullessaan käännöstyön valmistumisesta. Suurkiitokset kuuluvat tietysti kääntäjälle Olli Väisälälle ja taittajalle Antti Ingatiukselle erittäin vaativasta työstä. Hienon työn ovat tehneet myös musiikkitieteellisen seuran aiemmat puheenjohtajat ja hallitukset ottaessaan projektin hallinoitavakseen ja hakiessaan sille rahoitusta erilaisin apurahoin. Painattamiseen liittyvät tarjouskilpailut ja painotyön valvominen ovat olleet nykyisen puheenjohtajan ja sihteerin vastuulla. Monet kiitokset!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *