Suomen musiikintutkijoiden 18. symposium, Seinäjoki 2.–4.4.2014, Tulkinta – ennen ja nyt

Kuva

Taideyliopiston Sibelius-Akatemia ja Suomen Etnomusikologinen Seura kutsuvat symposiumiin kaikki musiikintutkimuksen ja lähitieteiden edustajat tarkastelemaan tutkimuksen haasteita musiikin tulkitsemisen kontekstissa. Suomen musiikintutkijoiden 18. symposium on 40-vuotiaan Suomen Etnomusikologisen Seuran juhlaseminaari.

Symposiumin kansainväliset kutsuvieraat ja alansa johtavat asiantuntijat ovat:

    Prof. Martin Stokes (King’s College London)
    Dr. Penelope Gouk (University of Manchester)
    Prof. Holger Schultze (Humboldt Universität, Berlin)

Symposiumin järjestäjänä on Sibelius-Akatemia (Seinäjoen yksikkö) yhdessä Suomen Etnomusikologisen Seuran kanssa. Tapahtumaa tukevat osaltaan Seinäjoen yliopistokeskus UCS, Musiikintutkimuksen tohtorikoulu MuTri, Musiikintutkimuksen valtakunnallinen tohtoriohjelma ja Suomen musiikkitieteellinen seura. Symposium järjestetään Rytmikorjaamolla.

Tarkempi ohjelma on luettavissa symposiumin verkkosivuilta:
Symppa_sessiot

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *