Suomen musiikkitieteellisen seuran hallitus aloittaa toimintansa

Suomen musiikkitieteellisen seuran sääntömääräinen vuosikokous pidettiin Seinäjoella Suomen musiikintutkijoiden vuotuisessa symposiumissa 3.4.2014. Kokouksessa valittiin seuralle uusi hallitus sekä äänestettiin seuran vuonna 1976 laadittujen sääntöjen ajanmukaistamisesta sekä yhden vuosikokouksen mallista kevä- ja syyskokouksen käytäntöön siirtymisestä. Sääntömuutosta puollettiin yksimielisesti 11:llä äänellä. Jotta sääntömuutos voi tulla voimaan, siitä tulee äänestää vielä ylimääräisessä jäsenkokouksessa. Ylimääräinen jäsenkokous järjestetään keskiviikkona 23.4. klo 12:30-14:00 Sibelius-Akatemian T-talon (Töölönkatu 28) suuressa kokoushuoneessa (3.krs). Tilaisuudessa vierailee Tieteellisen seuran valtuuskunnan uusi toiminnanjohtaja Lea Ryynänen-Karjalainen. Kaikki seuran jäsenet ovat tervetulleita tilaisuuteen. 

Toimintavuoden 2014 hallituksen puheenjohtajaksi valittiin FT Markus Mantere (TaY). Varsinaisiksi jäseniksi valittiin FT Olli Heikkinen (SibA), FM Sini Mononen (TY), FM Sanna Qvick (TY), FT Liisamaija Hautsalo (SibA) ja FT Vesa Kurkela (SibA). Varajäseniksi valittiin FT Ari Poutiainen (SibA), FT Juha Ojala (OY) sekä FT Meri Kytö (TaY). 

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *