Tiedote: Musiikintutkimuksen valtakunnallisen pro gradu -palkinnon saajaehdokkaat on julkistettu

Musiikintutkimuksen valtakunnallisen pro gradu -palkinnon saajaehdokkaat on valittu. Ehdotuksia on saatu seitsemästä musiikintutkimusta harjoittavasta suomalaisesta yliopistosta (Helsingin yliopisto, Turun yliopisto, Tampereen yliopisto, Jyväskylän yliopisto, Itä-Suomen yliopisto, Oulun yliopisto ja Åbo Akademi). PDF-muotoisiin tutkielmiin voi tutustua oheisista linkeistä.

Suomen Musiikkitieteellisen Seuran ja Suomen Etnomusikologisen Seuran kokoama palkintotyöryhmä valitsee voittajan huhtikuun loppuun mennessä. Palkinnon saaja julkistetaan musiikintutkijoiden 20. valtakunnallisen symposiumin yhteydessä 11.5.2016.

Ehdokkaat:

Björklund, Otso. “The Design Principles of an Online Listening Test for Investigating the Perception of Heavy Metal Harmony”. Helsingin yliopisto 2015.

Kangas, Sari-Anne ja Poikela, Maarit. ”Miksi musiikkia tutkitaan ja opetetaan? : asiantuntijoiden käsityksiä musiikintutkimuksen, musiikkikasvatuksen ja yhteiskunnan välisistä suhteista”. Oulun yliopisto 2015.

Klemetti, Sanna. “Mitä on undie? : jaettu estetiikka ja kokeellisuus suomalaisessa undergroundmusiikissa 2010-luvulla”. Jyväskylän yliopisto 2015.

Nybom, Niklas. “Two Personas: A Comparative Study of the Functions of Music in Ingmar Bergman’s Film Persona (1966) and Grus Grus Theatre’s Stage Adaptation of the Film (2013)”. Åbo Akademi 2015.

Pärjälä, Eeva. ”Jazzfestivaali elämysten lähteenä: Koli Jazz -festivaalikokemukset ja festivaalin merkitykset osana länsimaista elämysyhteiskuntaa”. Itä-Suomen yliopisto 2015.

Repo, Johanna. ”Toimijuus, identiteetit ja sosiaalinen vuorovaikutus monikulttuurisessa naiskuorossa”. Tampereen yliopisto 2015.

Vastapuu, Jaakko. ”Ensimmäiset 30 millisekuntia – alukkeet ja niiden muokkaus populaarimusiikin miksauksessa 2010-luvulla”. Turun yliopisto 2015.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *